Ugyan a szőlőszemek galádul lesüllyedtek a sütemény aljára, azért higgyétek el nekem, hogy ez egy szőlős sütemény. Ami már tavaly is elkészült egy bulira, de esélye sem volt a fényképezőgép elé kerülni. De ez nem is baj, mert így legalább még egyszer megsütöttem.
A próbaverziónál még kicsit fáztam a 175 ml olívaolaj hozzáadásánál (ha jól emlékszem nem is mertem mindet beletenni) most azonban bátran locsoltam bele az egyenesen az Etna lábától érkezett, a frissen kaszált fű illatára emlékeztető csodálatos olívát.
Az eredmény pedig teljesen nagyszerű lett (lényegesen jobb, mint az első darab). A tészta állaga egyáltalán nem az a szokásos fojtós, száraz piskótára, ehelyett puha, nedves, mégis könnyű. Igen, olívaolajat a süteményekbe!!! – meg persze bort, szőlőt, citromot…..
Citromos-szőlős torta
225 ml édes fehérbor
200 g nádcukor
100 g puha vaj
3 tojás
1 citrom/lime reszelt héja
1 narancs reszelt héja
175 ml jó minőségű extraszűz olívaolaj
225 g liszt
1 tk sütőpor
175 g szőlő, kimagozva
4-5 kanál nádcukor a tetejére
A bort egy kisebb lábasba öntöttem és kb. a harmadára beforraltam (kb. 85 ml kell hogy legyen) majd félretettem kihűlni.
A sütőt előmelegítettem 180 ºC-ra és kikészítettem egy kapcsos formát. Az eredeti recept 23 cm-est ír, én egy 20 cm átmérőjűt használtam, így kicsit magasabb lett a süti.
Az aljába néhány pötty vajat tettem és egy méretre vágott sütőpapírt fektettem rá. Az oldalát is kivajaztam és egy kanál liszttel megszórtam. A formát alufóliába csomagoltam – biztos ami biztos, mert az előző sütésnél bizony orvul kifolyt belőle az olaj egy része.
A cukrot és a vajat habosra kevertem és egyesével hozzátettem a tojásokat is, majd a reszelt citrushéjat.
A beforralt bort és az olívaolajat összekevertem és a kezem ügyébe készítettem. A lisztbe beleszórtam a sütőport és az egyharmadát a vajas keverékhez adtam. Alapos keverés után ment bele az olívás keverék egy része, és így váltakozva lassan az összes száraz és nedves anyag belekerült.
A tésztát az előkészített formába kanalaztam, megszórtam a kimagozott szőlőszemekkel és a nádcukorral, majd betoltam a meleg sütőbe. 40-45 perc múlva tűpróbával ellenőriztem majd a formában hagytam kihűlni.
Másnap a család “krémessütit-nekünk” pártjának tagjai mártást követeltek hozzá, és valóban, a vaníliamártás remekül passzolt hozzá (meg a habos kávé).
forrás: GoodFood 10/2008