Kb. évek óta nézegetem a különböző scone recepteket, olvasom a vérre menő vitákat, hogy akkor alul a lekvár és fölé a krém, avagy fordítva (imádom a briteket, hogy ezeken tudnak molyolni) – mondjuk ez kb. olyan hitvita lehet, mint nálunk a “kell-e pirospaprika a főzelék rántásába” (kelkáposzta, bab, lencse – igen, krumpli, borsó, zöldbab – nem).
De ki is ez a titokzatos idegen, aki pár perc alatt a rabjává tett? A scone egy skót gyökerekkel bíró brit édesség, és fontos, sőt elengedhetetlen része a tipikus angol “cream tea” szertartásnak. Ez utóbbi nem a tejes teára utal, hanem majdhogynem egy komplett étkezés, scone-nal, (eper)lekvárral, clotted creammel és persze feketeteával. Oh, bloody Brits – mondhatnám, még egy lefordíthatatlan kifejezés, ami megfejtésre vár: a clotted cream. A legjellemzőbben Cornwall és Devon megyékben termelt szinte már majdnem vajsűrűségű tejszínkrém a tej indirekt, hosszasan, kis hőfokon történő melegítésekor keletkező sűrű tejszín . Elég csak annyit mondanom, hogy 65% a zsírtartalma(!!) és tényleg lehet belőle lazán egy gombócnyit/kanálnyit odarakni egy brownie vagy egy pite tetejére.
Egyszóval, olvastam már helyettesítéséről – vaj, tejföl, tejszínhab – de aki az Igazira vágyik, vagy legalább olyan maximalista mint én, az szerezzen be valahonnan clotted creamet 🙂 Angol beszállító kapcsolatok híján pl. itt [2].
(A következő projektem az itthoni előállítása lesz)
S innen már sima menet, a tészta begyúrása kb. 5 perc, a sütés egy félóra, s utána nincs más teendőnk, mint félbevágni a kis édeseket, majd kipróbálni alul lekvár – felül krém (Cornwall), majd alul krém – felül lekvár (Devon) összeállításban, majd a biztonság (és a pártatlan döntés) kedvéért ugyanezt mégegyszer…
Ha engem kérdeztek, mindegy ki mi van felül, egyik jobb, mint a másik 🙂
Scone:
300 finomliszt
2 tk sütőpor
egy csipet só
75 g hideg vaj
50 g nádcukor
1 tojás
1 kk vaníliakivonat
120 ml tejszín
kevés tej
A sütőt előmelegítettem 200ºC-ra.
A lisztet, sót, sütőport és cukrot egy tálba mértem és a felkockázott hideg vajjal összemorzsoltam.
A tejszínt, tojást és vaníliát egy mási tálban kicsit összekevertem, majd a kettőt összeöntve, gyors mozdulatokkal összegyúrtam a tésztát.
Lisztezett felületen átgyúrtam, kilapogattam és 8-10 db 6 cm átmérőjű pogácsát szaggattam belőle.
A scone-okat sütőpapíros tepsibe rakosgattam, tejjel lekentem és a forró sütőben 15-18 percig sütöttem.
Eperlekvár helyett most feketeborssal ízesített sült eper került bele (500 g eper, 2 ek nádcukor, pár tekerésnyi feketebors, be sütőbe, 130 ºC, kb. 60 perc)
scone recept: River Cottage Handbook: Bread
[1] http://www.sajtkukac.hu/wp-content/uploads/2012/05/scone.jpg
[2] http://www.britishstore.hu/index.php?searchstring=clotted&x=0&y=0